OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY
 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Licytacje Kontakt

ŁÓDŹ: PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI

 

Tradycyjne wróżby z wosku.

 

30 listopada w 5-1 Hufcu Pracy w Łodzi zakończyła się realizacja autorskiego programu edukacyjnego pn. „Obszary tolerancji – podróże w czasie i przestrzeni”.

Jego celem było uwrażliwienie uczestników hufca na potrzeby innych ludzi, ukazanie im, jak ważna jest akceptacja drugiego człowieka i do czego może prowadzić nienawiść, zacięta rywalizacja i poszukiwania tylko własnego dobra. Wrażliwości na odmienność młodzież uczyła się podczas wyjść na wystawy oraz poprzez udział w spotkaniach i prelekcjach.

Ostatnim etapem realizacji projektu były warsztaty, które przeniosły uczestników w realia XVIII-wiecznej wsi oraz salonu dworskiego. W dniu tradycyjnych Andrzejek młodzi ludzie poznawali obyczaje panujące na polskiej wsi, skąd wywodzi się tradycja andrzejkowego wróżenia.


Popijając herbatę z filiżanek młodzież słuchała opowieści o salonowych zwyczajach.

 

Panny wiejskie w jesienne długie wieczory sprawdzały, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Kawalerowie natomiast poszukiwali swej przyszłej żony podczas Katarzynek – 25 listopada, porywając z płotów kobiecą bieliznę. Której panny garderobę udało im się zdobyć, ta miała zostać w najbliższym czasie wybranką ich serca. Wróżby andrzejkowo-katarzynkowe prezentowane były podczas pierwszej części warsztatów pn. „W chłopskiej chacie”, gdzie uczestnicy poznali gawędy i podania regionalne, znane i nieznane wróżby oraz zabawy ludowe dla młodych.

W drugiej części spotkania pn. „W salonie” młodzież poznała wróżby salonowe, zaczerpnięte z tradycji ludowych, ale dostosowane do potrzeb i wymagań arystokracji polskiej. Przy pięknie udekorowanych stolikach, popijając herbatę z filiżanek damy i kawalerowie słuchali opowieści o zabawach kotylionowych oraz sami wróżyli sobie zgodnie z salonowymi zwyczajami.


Salonowe zabawy.

 

Tak nietypowe zakończenie „Obszarów tolerancji” miało pokazać uczestnikom, że treści edukacyjne mogą również bawić i stanowić doskonałą okazję do integracji.

drukuj stronę

KOMENDA GŁÓWNA
ul. Tamka 1, 00-349 Warszawa
tel. 22 862-64-36, 578-47-01/02
fax 22 578-47-47
e-mail: komendaglownaohp@ohp.pl


BIP


Informacje o OHP
Gwarancje dla młodzieży
Programy i projekty UE
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę przygotowuje Zespół prasowy KG OHP. Copyright 2012