Udział młodzieży z gorlickiego Hufca Pracy w wakacyjnym programie „Wypoczynek z OHP – 2024” daje możliwość bliższego poznawania rówieśników, a także kształtuje umiejętności nawiązywania kontaktów. Promowanie zdrowego trybu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego w okresie letnim z każdym dniem coraz bardziej integruje grupę.
Kolejne dni przedsięwzięcia upływają na poznawaniu zakątków Zamościa i jego unikalnej historii. Wycieczkę z przewodnikiem w dniu 26 czerwca rozpoczęto od Rynku Wielkiego – serca Zamościa. Przewodnik opowiadał o jego historii, podkreślając, że jest on jednym z największych i najpiękniejszych rynków renesansowych w Europie. Plac otoczony kolorowymi kamienicami stanowi doskonały przykład architektury manierystycznej. Następnie młodzież przeszła do Ratusza, który dominuje nad rynkiem. Wielką atrakcją było wysłuchanie hejnału i wzajemne pozdrowienie trębacza z młodymi ludźmi.
Kolejnym punktem wycieczki była Katedra Zamojska, w której uczestnicy mogli podziwiać barkowy wystój i liczne dzieła architektury sakralnej, w tym wspaniały ołtarz główny. Z Katedry młodzież udała się do Akademii Zamojskiej, jednej z najstarszej uczelni w Polsce. Wycieczkę zakończono wizytą w Synagodze, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.
Po obiedzie młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy. Zajęcia odbyły się w sali, gdzie specjalnie przygotowane stanowiska pozwalały na praktyczne ćwiczenia. Kurs był prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora z lokalnej jednostki ratownictwa medycznego, co gwarantowało profesjonalizm i wysoki poziom wiedzy. Szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej, w trakcie której młodzież dowiedziała się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy w części praktycznej ćwiczyli m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, co było jednym z najbardziej emocjonujących elementów kursu.
Ważne jest szybkie i zdecydowane działanie, a jednocześnie zachowanie spokoju i opanowania w stresujących sytuacjach – podsumowała cały kurs jedna z uczestniczek.
Następnego dnia „Wypoczynku z OHP – 2024” młodzież wybrała się do kina, następnie przespacerowali się do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Podziemnej trasy Turystycznej w Zamościu. W muzeum młodzież podziwiała bogatą kolekcję broni białej i palnej, zbroi oraz sprzętu wojskowego, używanego od średniowiecza, aż po XIX wiek. Opowieści przewodnika oraz interaktywne wystawy sprawiły, że młodzi „przenieśli się w przeszłość” i poczuli, jak wyglądało życie w dawnym Zamościu.
Tekst: Justyna Sajchta, Małgorzata Szpera
Zdjęcia: Małgorzata Szpera, Rafał Łażeński, Grzegorz Tumidajewicz, Justyna Sajchta