pdptr

dkba1

Początek wiosny astronomicznej przypada dokładnie 20 marca. W tym roku było to o godzinie 11:29. Oznacza to, że tego dnia dzień i noc trwają tak samo długo. 20 marca noc będzie krótsza, a dzień będzie się stopniowo wydłużał.

Czym wiosna astronomiczna różni się od kalendarzowej? Ta druga jak co roku przypada 21 marca. Ciekawostką jest to, że czasem terminy wiosny kalendarzowej i astronomicznej wypadają tego samego dnia. Ale tak nie będzie jeszcze przez wiele lat. Powód? Chodzi o ruch Ziemi (tzw. ruch precesyjny), który nie jest uwzględniony przez kalendarze, którymi się posługujemy. W związku z tym ruchem konieczne były przesunięcia, których skutkiem jest rozróżnienie wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Wiadomo, że do roku 2102 astronomiczna wiosna będzie przypadać zawsze 20 marca.

Kiedy nadejdzie wiosenne ocieplenie? Tak naprawdę wiosnę oznaczają dopiero cieplejsze dni i wyższa temperatura. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Według synoptyków prawdziwe ocieplenie i rozpogodzenie nadejdzie dopiero w kwietniu. Do końca marca będziemy się zmagać z kiepską, deszczową i wietrzną pogodą.

zdj.1
zdj.1
Uczestnicy OSiW Tczew podczas wykonywania Marzanny.
zdj.2
zdj.2
Uczestnicy OSiW Tczew z własnoręcznie wykonaną Marzanną.
 
Autor tekstu: Katarzyna Kiełpińska
Autor zdjęć: Lucyna Jabłońska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.