pdptr

dkba1

Tradycyjnie, jak co roku, w cukierni Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie ruszyły przygotowania do Świąt Wielkanocnych, by na żadnym wielkanocnym stole nie zabrakło przepysznego tradycyjnego ciasta.

Pomimo tego, że od dawna uważamy mazurka za nasz narodowy wypiek, to w rzeczywistości przepis na ciasto przywędrował do nas prawdopodobnie z Turcji, natomiast w polskiej tradycji zakorzenił się na stałe w XVII wieku, jego nazwa wywodzi się od mieszkańca Mazowsza, gdzie ciasto cieszyło się największą popularnością. Symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu – a w zasadzie jego zakończeniem. Po czterdziestu dniach obowiązkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i łakoci, mazurek stanowił pewnego rodzaju nagrodę dla wytrwałych.

Co ciekawe, choć mazurek stanowi sztandarowe ciasto wielkanocne, nie istnieje jeden przepis czy ściśle określone zasady, które dyktują w jaki sposób go przygotować. Tak naprawdę, ile gospodyń i cukierników, tyle i urozmaiceń. Dnia 26 marca, praktykanci z OSiW w Tczewie przygotowali wypieki na spodzie z kruchego ciasta, przekładane kajmakiem oraz marmoladą. Najwięcej pracy młodociani pracownicy włożyli w dekorowanie mazurków. Zasada jest jednak prosta, ciasta oprócz swoich walorów smakowych, muszą cieszyć oczy swym pięknem i przede wszystkim być ozdobą suto zastawionego stołu.

Świąteczny akcent w Tczewie 2
Świąteczny akcent w Tczewie 2
Dekorowanie wypieków – warsztaty.
Świąteczny akcent w Tczewie 3
Świąteczny akcent w Tczewie 3
Efekt warsztatów szkoleniowych.
Świąteczny akcent w Tczewie 4
Świąteczny akcent w Tczewie 4
Dekorowanie wypieków - warsztaty.
 
Autor tekstu: Paulina Szmaglińska
Autor zdjęć: Paulina Szmaglińska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.