• Kontrast strony

Dzień Świętego Walentego wywodzi się ze starożytności. Jest to historia katolickiego kapłana, który żył za panowania Klaudiusza II. Walenty był biskupem Terni oraz kapłanem rzymskim. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim 14 lutego. Legenda głosi, że Św. Walenty udzielał ślubu młodym zakochanym pomimo zakazu władcy, przez co został wtrącony do więzienia. Wtedy też zakochał się w córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Niestety, cesarz Klaudiusz nie zaakceptował miłości dwojga zakochanych i skazał Walentego na ścięcie w dniu 14 lutego. Przed tragiczną śmiercią Walenty zdążył napisać list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Dwieście lat później papież docenił zasługi świętego i ogłosił dzień jego śmierci - Świętem Zakochanych. Chociaż w Polsce tradycja tego święta jest stosunkowo młoda, to jednak szybko się przyjęła i ociepliła zimny lutowy dzień.

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie z okazji „Święta Zakochanych” postanowili również miło spędzić ten wyjątkowy dzień. W tym celu rozpoczęli przygotowania kilka dni wcześniej. Wraz z kadrą ośrodka odświętnie udekorowali salę, przygotowali walentynkowe życzenia oraz słodki poczęstunek w formie czerwonych serc. W świąteczne popołudnie wszyscy spotkali się przy wspólnym stole, gdzie oprócz serduszek gościły słodycze, owoce i napoje. W trakcie konsumpcji walentynkowych przysmaków rozmawiano o historii i tradycji tego średniowiecznego święta.

Po rozmowach i dyskusjach młodzież czytała przygotowane wcześniej wiersze i poezję o tematyce miłosnej. Wszystkim biesiadującym udzielił się przyjemny nastrój, który był świetną lekcją okazywania sobie pozytywnych uczuć. Każdy, kto choć raz w życiu się zakochał, chyba nie ma wątpliwości, że miłość to najlepsze, co człowieka w życiu spotyka, dodaje radości i poczucia spełnienia. Z okazji Święta Zakochanych uczestnicy oraz kadra OSiW OHP w Człuchowie życzą wszystkim zakochanym samych ciepłych uczuć, na co dzień, nie tylko w ten wyjątkowy dzień.

Autor tekstu: Janusz Wilczek
Autor zdjęcia: Sandra Ponicka

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.