flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Dnia 23 maja miały miejsce tegoroczne obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. 

Uroczystości zorganizowano tradycyjnie na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zaproszoną delegację Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy reprezentowali: Beata Gajda – Komendant Wojewódzki MWK OHP, Iwona Walkosz – Rzecznik Prasowy MWK OHP oraz uczestnicy i kadra krakowskich jednostek organizacyjnych. Obecność przedstawicieli  małopolskich struktur OHP na jubileuszu 8-lecia 11 MBOT była rezultatem podpisanego w lutym ubiegłego roku porozumienia pomiędzy Komendą Główną OHP a Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego ramach przewidziano między innymi krzewienie idei WOT przez OHP w środowisku uczestników oraz wspieranie udziału w przedsięwzięciach i uroczystościach wojskowych w celu kształtowania postaw proobronnych wśród młodzieży. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecny był także marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Obchody uświetnił również szczególny gość – weteranka Powstania Warszawskiego mjr. Hanna Zawistowska-Nowińska. Przemawiający podkreślali stałą gotowość WOT do działania na rzecz bezpieczeństwa kraju. 

 
– Małopolscy terytorialsi codziennie udowadniają, że siłą Wojska Polskiego są ludzie – oddani, dobrze przygotowani i zakorzenieni w swoich lokalnych wspólnotach, zaznaczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. 
 
Zgromadzona na trybunie honorowej reprezentacja MWK OHP była świadkiem złożenia przysięgi wojskowej 64 nowych ochotników szkolenia wojskowego oraz ślubowania żołnierzy kursu podoficerskiego „SONDA”. Ponadto obserwowała wręczanie pamiątkowych odznaczeń i wyróżnień. Uroczystościom towarzyszył ceremoniał wojskowy oraz Orkiestra        i Kompania Reprezentacyjna WOT. Całość uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa pododdziałów 11 MBOT. Niezależnie od części oficjalnej odbył się otwarty piknik wojskowy, podczas którego młodzież zobaczyła pokaz sprzętu służb mundurowych. Zaprezentowano zadania, działalność i nowoczesne wyposażenie WOT. Ponadto szczególnym zainteresowaniem cieszyło się specjalistyczne laboratorium kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji. Na przybyłych czekał także pokaz kawaleryjski Towarzystwa 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. W części artystycznej wystąpiły orkiestra wojskowa oraz Reprezentacyjna Orkiestra Kopalni Soli „Wieliczka”. Nowością w bieżącym roku był specjalny sektor zabawy dla dzieci i młodzieży w Wawel Truck – mobilnej, charakterystycznej ciężarówce pełnej atrakcji dla fanów słodyczy. Uroczystość zakończyła się pokrzepieniem doskonałą żołnierską grochówką. Reasumując, święto 11 MBOT było wydarzeniem łączącym tradycję, nowoczesność i społeczną odpowiedzialność. Udział w przedsięwzięciu stanowił niezwykle istotny element edukacji patriotycznej krakowskich uczestników OHP.
 

wojsk2

wojsk3
 
 
Tekst – Krzysztof Milewski
Zdjęcia – Julia Kubać, Łukasz Wątor, Krzysztof Milewski
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.