Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Toruniu zorganizowała wydarzenie „Na skrzydłach mobilności z OHP”. Była to okazja do podsumowania projektu „Sukces zawodowy II” (2022-1-PL01-KA121-VET-000064842), który realizowany był dzięki uzyskanej akredytacji VET (2020-1-PL01-KA120-VET-096127 z programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
29 maja br. w sali Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Toruniu zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji rynku pracy, edukacji, pracodawcy, kadra, młodzież z OHP oraz media mieli okazję zapoznać się z efektami mobilności młodzieży biorącej udział w projekcie „Sukces zawodowy II.” Dzięki uzyskanej akredytacji i pozyskaniu środków z programu Erasmus+ 31 młodych osób uczących się w szkołach branżowych I stopnia w Brodnicy, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Włocławku i Grudziądzu brała udział w dwutygodniowych stażach zawodowych w Sewilli i Maladze. Osoby te kształcą się w zawodach: kucharz, fryzjer, sprzedawca i mechanik samochodowy i w tych branżach zdobywali doświadczenie zawodowe.
Wydarzenie nawiązywało do samego źródła – Unii Europejskiej i niedawno obchodzonej rocznicy 20-lecia przystąpienia naszego kraju do tej jedynej w swoim rodzaju unii gospodarczej i politycznej. Przedstawiono także skąd pomysł na projekt i jak przebiegała jego realizacja.
W kolejnej części wydarzenia odbył się panel dyskusyjny, podczas którego młodzież opowiedziała o swoich wrażeniach, doświadczeniach i emocjach związanych z udziałem w projekcie. Powiedziano o stresie związanym z rekrutacją, o nauce języka hiszpańskiego, o przygotowywaniu się do wyjazdu. Przedstawiono jak wyglądały dni spędzone u hiszpańskich pracodawców, czego się nauczyli i jak wykorzystają tę wiedzę z swoim życiu zawodowym. Młodzież opowiedziała także o tym, jak spędzała czas po pracy, o poznawaniu nowych miejsc, ludzi, o budowaniu relacji. Wspomnienia tych młodych, odważnych osób dostarczyły wszystkim zebranym wielu emocji: dumy, wzruszenia i radości. Zaproszeni goście dowiedzieli się o programie Erasmus+ oraz możliwościach jakie niesie ze sobą udział w nim, nie tylko w ramach wymian międzynarodowych, ale także w ramach szkolnictwa zawodowego.
Obecna była także członkini Polskiego Związku Ekspertów VET Pani Joanna Wiśniewska, która od lat koordynuje i wspiera Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas swojego wystąpienia Pani Joanna przedstawiła szczegóły pracy Zespołu Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (EVET) oraz zachęciła młodzież do udziału w przyszłych projektach.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Polskie lotniczki w stuleciu” nawiązująca do ustanowionego roku 2024 Rokiem Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pani Jolanta Przybylak toruńska spadochroniarka, szybowniczka i pilotka opowiedziała o wielu odważnych kobietach, które już od początku XX wieku wznosząc się w przestworza, na równi z mężczyznami stawiały czoła wyzwaniom epoki. Nie wahały się patrzeć w przestworza i marzyć o lataniu, z godną podziwu ambicją pokonywały strach w walce z żywiołami przyrody i piętrzącymi się przeszkodami natury społecznej, materialnej oraz sprzętowej. Dokonały dużej wagi wyczynu sportowego i propagandowego przekonując władze, społeczeństwo i skostniałe struktury oponentów o słuszności szkolenia kobiet w tej dziedzinie. Historia tych odważnych lotniczek oraz historie 31 uczestników projektu „Sukces zawodowy II” udowodniły, że warto, że dzięki pasji, determinacji, sile i ciężkiej pracy wyrastają skrzydła. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki temu w głowach i sercach pozostałej młodzieży już kiełkuje chęć do udziału w kolejnych edycjach projektu.
Zapraszamy także do lektury:
Na praktykach w Hiszpanii. Cenna lekcja uczniów zawodówek z Kujaw i Pomorza - Polskie Radio PiK
Jak Erasmus+ wiąże się z OHP | Radio Sfera UMK
Autor tekstu: Milena Bogalecka - KP WK OHP
Autor zdjęć: Przemysław Janakowski - KP WK OHP