• Kontrast strony
W dniu 1 marca 2023 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe poświęcone bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
To data symboliczna, która nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy wspólnie w swojej organizacji prowadzili walkę z nową sowiecką okupacją w obronie niepodległej ojczyzny.

Uczestnicy CKiW OHP w Dobieszkowie mieli okazję wziąć udział w pogadance i obejrzeć film dokumentalny przybliżający wydarzenia z tego okresu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.