• Kontrast strony
W dniu 19 października br. uczestnicy dobieszkowskiego Centrum wraz z wychowawcą udali się w ramach projektu „W służbie prawu” do Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi. Zajęcia na terenie jednostki penitencjarnej miały na celu przede wszystkim funkcję edukacyjną w zakresie prewencji przestępstw. Funkcjonariusze pokazali naszym wychowankom realia życia więziennego nie tylko z perspektywy więźniów, ale także funkcjonariuszy. Uświadamiali, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem.
Spotkanie na terenie jednostki penitencjarnej składało się z kilku elementów. Jeden z nich obejmował ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Młodzież nauczyła się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności. Wychowankowie poznali także różnie historie i powody, dla których osadzeni znaleźli się w więzieniu. Uświadomiono im, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć salę widzeń, pole spacerowe oraz izolatkę. Dowiedzieli się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.
Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to wyjątkowa lekcja pokory dla naszych uczestników. Mogli oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, który nie przestrzega prawa. Realizowany projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która podkreślała w rozmowach, że forma przekazu treści była bardzo ciekawa i różniła się od typowych zajęć profilaktycznych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.