• Kontrast strony
W dniu 16 listopada 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Noblistka - Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.
W uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej czytamy: „O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą”. „Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.”
Z tej okazji na terenie internatu odbyło się niecodzienne, pełne wzruszeń spotkanie, które pozwoliło „zatrzymać się”, oderwać od codzienności i przenieść się wprost do „pięknej krainy łagodności." W atmosferze refleksyjnej zadumy młodzi ludzie czytali nastrojowe i wzruszające strofy odzwierciedlające uniwersalne ludzkie doświadczenie, mówiące o poszukiwaniu sensu życia, pokonywaniu własnych słabości, miłości do bliźniego, radości dnia codziennego…
Na koniec młodzież oddając hołd naszej laureatce Nagrody Nobla, stworzyła gazetkę ścienną z najważniejszymi informacjami z życia poetki oraz z najbardziej znanymi wierszami, bo przecież nikt tak pięknie nie pisał o miłości, przemijaniu, czasie, relacjach międzyludzkich i śmierci jak ona.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.