• Kontrast strony

Ferie zimowe to długo wyczekiwany przez młodych ludzi moment wypoczynku. Okres ten można spożytkować nie tylko na rozrywkę i relaks, ale i na rozwijanie zainteresowań, na które w okresie nauki mogło zabraknąć czasu. Może to też być czas poznawania nowych znajomych, tak w „realu” jak i w sieci.

W związku z zbliżającymi się feriami kadra 11-19 Hufca Pracy w Słupsku przeprowadziła dla młodzieży Niepublicznej Szkoły Branżowej „Złoty Fach” w Słupsku, zajęcia przypominające zasady bezpieczeństwa, pozwalające spokojnie i udanie bawić się oraz wypoczywać. Na wstępie uczniowie obejrzeli wprowadzający film. Następnie rozdano im punktowy wykaz zasad, który rozwinięto poprzez przykłady z życia i dyskusję. Zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia oraz na wartość zapobiegania tym zagrożeniom. Propagowano spokojny i zdrowy sposób na wypoczynek. Podkreślano m.in. potrzebę wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy oraz używania elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku. Na dole wykazu podane zostały numery telefonów alarmowych oraz telefon do Hufca. Zachęcano młodzież do kontaktowania się z wychowawcami w razie potrzeby rozmowy, wsparcia czy pomocy w sytuacjach kryzysowych. Wyeksponowano ogromne zagrożenie utraty życia podczas zabaw na zamarzniętych jeziorach, rzekach i stawach. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli krótki seans filmowy omawiający zalecane sposoby zachowań, gdy pod nimi załamie się lód lub gdy zauważą osobę, która wpadnie pod lód. Ponadto edukowano młodzież w zakresie umiaru w korzystaniu z komputera i bezpiecznego surfowania w sieci. Zagrożeń związanych z Internetem jest bardzo dużo i młodzież musi mieć świadomość konsekwencji nieumiejętnego, czy też bezmyślnego korzystania z niego. Zwrócono uwagę na wszechobecny hejt, który użytkownikom sieci wydaje się anonimowy i w związku z tym bezkarny oraz potrzebę szacunku dla innych i siebie. Uświadomiono uczestnikom nie tylko korzyści, ale i możliwości spowodowania szkód wynikających z korzystania z zasobów internetowych i technologicznych.

Zajęcia zamknięto podsumowaniem, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwoli cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie bezpiecznie i udanie.

Autor tekstu: Marzena Kutwa
Autor zdjęć: Klaudia Białowąs

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.