Uczestnicy 11-19 Hufca Pracy w Słupsku w ramach zajęć terenowych odbyli pieszą wycieczkę do lokalnego miejsca pamięci. W przeddzień rocznicy likwidacji filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Słupsku odwiedzili pomnik poświęcony zamordowanym więźniom.
Młodzi ludzie zapalili znicz i wysłuchali historii obozu opowiedzianej przez wychowawcę. Zaciekawieni uczniowie zadawali pytania dotyczące emocji i wątpliwości jakie się w nich zrodziły. Słupska filia nazistowskiego obozu koncentracyjnego istniała od połowy 1944 roku i znajdowała się na terenach starej wagonowni. Przebywało w niej 600-set więźniów. Z całej tej grupy przeżyło najwyżej kilkanaście osób. Ogromna większość z nich zginęła podczas morderczej, wielodniowej ewakuacji zwanej marszem śmierci, a część została powieszona. W tym roku przypada 79. rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Wartości płynące z celebracji tego typu obchodów są ważnym aspektem dla przyszłych pokoleń. Wyjście, po za celami rekreacyjnymi, miało także aspekt edukacyjny i emocjonalny. Umożliwiało zapoznanie z miejscową historią i wzbudzało w młodzieży empatię.
Autor tekstu: Marzena Kutwa
Autor zdjęć: Wiktoria Burda