• Kontrast strony

W drugim tygodniu Adwentu uczestnicy oraz kadra opiekuńczo-wychowawcza z 11-20 Hufca Pracy w Bytowie odwiedzili Dzienny Dom Senior+ w Bytowie. W ramach wymiany doświadczeń międzypokoleniowych uczestnicy wraz z seniorami zasiedli do dekorowania własnoręcznie wykonanych i upieczonych pierniczków.

Kolorowe lukry i posypki poszły w ruch, a na efekty cukierniczego rękodzieła nie trzeba było długo czekać. Młodzież wraz z osobami starszymi szybko znalazła wspólny język i wśród żartów i śmiechu wesoło i przyjemnie płynął czas. Podczas rozmowy uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym, jak dawniej dekorowano choinkę i że wśród ozdób świątecznego drzewka były właśnie takie pierniczki. W czasie spotkania seniorzy wraz z kadrą  przygotowali dla nas niespodziankę w postaci domowych gofrów. Po degustacji wspólnie śpiewano kolędy, co wprowadziło wszystkich w świąteczną atmosferę zbliżających się świąt.

Dla osób starszych takie spotkanie to doskonała okazja do podzielenia się barwnymi opowieściami, do dzielenia się doświadczeniem z młodym pokoleniem. Uczestnicy bytowskiego hufca często korzystają z możliwości spotkań i wymiany międzypokoleniowej, a świąteczne spotkanie z seniorami jest już naszą tradycją.

Takie odwiedziny w Domu Seniora są bardzo ważnym elementem w działalności dydaktyczno-wychowawczej podejmowanej przez kadrę 11-20 HP w Bytowie. Staramy się uwrażliwić młodzież na potrzeby innych osób, zaszczepić w nich postawę pełną dobra i empatii, tak aby młody człowiek stał się otwarty na dialog z różnymi ludźmi. Okres świąt Bożego Narodzenia to znakomita okazja do zacieśniania więzi, integrowania się i przekazywania przez seniorów tradycji kolejnemu pokoleniu.

Autor tekstu: Bożena Stadnik / Natalia Turzyńska 
Autor zdjęcia: Bożena Stadnik / Natalia Turzyńska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.