• Kontrast strony

W 11-19 Hufcu Pracy w Słupsku odbywają się zajęcia w ramach profilaktycznego programu lokalnego „Wolni od uzależnień.”

Omówione dotychczas zagadnienia dotyczyły przyczyn i skutków uzależnień, jako poważnego, ale nabytego zaburzenia zdrowia. Młodzież jako przyczyny wskazywała, nie tylko ciekawość, ale deficyty w sferze uczuciowej czy nieprawidłowe relacje, a jako skutki, nie tylko zdrowotne, ale też społeczne. Szeroko omawiano środki i substancje, które mogą doprowadzić do nałogów. Młodzież słusznie zauważyła, że nawet incydentalne eksperymentowanie z używkami może mieć destrukcyjne skutki dla organizmu. Do realizacji zajęć wykorzystane zostały plansze edukacyjne oraz alkogogle, czyli specjalne okulary służące do symulowania efektów spożycia alkoholu.

Edukowanie młodzieży w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, także tego związanego z uzależnieniami, jest szczególnie ważne w okresie zbliżającego się zimowego odpoczynku. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości uczestników na temat zagrożeń wynikających z eksperymentowania z używkami, zachęcanie do zachowania ostrożności oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym, szkodliwym i niebezpiecznym dla zdrowia.

Autor tekstu: Małgorzata Piekarek
Autor zdjęć: Klaudia Białowąs

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.