
11-18 Hufiec Pracy w Nowym Dworze Gdańskim zorganizował dla podopiecznej młodzieży zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień, które odbyły się w Zespole Szkół w Nowym Dworze Gdańskim. Do realizacji zajęć zostały wykorzystane alkogogle, czyli profesjonalne okulary służące do symulowania efektów upojenia alkoholowego.
Problem spożywania przez młodzież środków odurzających, w tym alkoholu jest jednym z dominujących tematów programów wychowawczych i resocjalizacyjnych. Alkoholizm jest nadal największym nałogiem w Polsce, a wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok obniża się. Młodzi ludzie często traktują alkohol jako panaceum na swoje smutki i problemy. Dominuje też przekonanie, że przysłowiowe „jedno piwo” nie stanowi większego zagrożenia dla organizmu. Natomiast alkohol upośledza kształtowanie się u młodzieży zdrowej i dojrzałej osobowości. Brak hamulców moralnych i osłabiona zdolność podejmowania racjonalnych decyzji sprzyja lekceważeniu norm społecznych. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach oznacza najczęściej dla młodych ludzi całkowitą degradację życia.
Młodzież będąca podopiecznymi nowodworskiego hufca podczas zajęć z kadrą mogła doświadczyć postrzegania świata, w sposób jaki widzi go osoba po spożyciu alkoholu. Zajęcia miały uświadomić uczestnikom ile zła może wyrządzić alkohol.
Autor tekstu: Danuta Kossakowska
Autor zdjęć: Patrycja Głodnicka