• Kontrast strony

Kiedy lato wkracza w sezon jesienny, spacery po lesie są szczególnie przyjemne. Piękne barwy drzew, ciepła pogoda, szeleszczące liście pod stopami, a między nimi raj dla grzybiarzy. Spacerując po lesie natrafiamy na różne gatunki grzybów, niestety problem rozpoczyna się w momencie, w którym należy zdecydować, które z nich nadają się do spożycia.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Częstochowie zorganizowane zostały zajęcia profilaktyczne nt. „Bezpieczne grzybobranie oraz ochrona przed kleszczami”. Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, prowadzący szkolenie zapoznali młodzież z różnymi gatunkami grzybów, zwrócili uwagę jak odróżnić trujące od nietrujących, poinformowali także o możliwości skorzystania z pomocy pracowników uprawnionych z Sanepidu, aby sprawdzić zbiory w sytuacji, gdy nie mamy pewności, które grzyby są jadalne.

Spacer po lesie, to także zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza. W tym temacie najskuteczniejsza jest sama profilaktyka, czyli właściwy ubiór oraz preparaty odstraszające. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się, że kleszcze niosą ze sobą bardzo poważne choroby zagrażające zdrowiu - boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Czas spędzony na spacerach po lesie oraz zbieraniu grzybów kojarzy się wszystkim przyjemnie, jednak warto również w takich chwilach zadbać o własne zdrowie i środowisko naturalne.

Artykuł tekstu i zdjęć: Ewa Dróżdż

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.