• Kontrast strony

Dzisiejsze popołudnie w internacie CKiW OHP w Szczawnicy upłynęło na zapoznaniu się z najważniejszą ze strategicznych gier planszowych. Gdy zasady zostały opanowane przez wychowanków przystąpiono do rozgrywek.


Szachy, bo o nich mowa, ukształtowały się w średniowieczu. Od tego czasu ewoluowały one do początków XIX wieku, kiedy to osiągnęły właściwie swą obecną postać. W zależności od miejsca zasady gry różniły się od siebie. Obecnie za przepisy gry odpowiada Międzynarodowa Federacja Szachowa.

Gra ta uczy logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtuje zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększa IQ i poprawia zdolności geometryczne, a w późniejszym wieku opóźnia proces demencji i ryzyko wystąpienia nagłego zaniku pamięci.

1Szach mat

3Szach mat

Autor tekstu i zdjęć: Joanna Jankowska - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.