• Kontrast strony

15 marca Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie rozpoczyna realizację projektu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pod hasłem "Zwierzęta też mają prawo". Jego ideą   jest zaangażowanie lokalnej społeczności do działań na rzecz wspólnego dobra. Dzięki temu ma się poprawić  współpraca między  różnymi środowiskami. W szczególności dotyczy to ochrony praw zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych.

Pomysłodawcami działań w ramach  projektu było ośmioro uczniów z Centrum. To Konrad, Kamil, Sandra, Jakub, Krzysztof, Paweł, Jonatan i Łukasz. Wszyscy są członkami istniejącej w placówce od kilku lat wolontariackiej grupy "Help Animals", która zajmuje się w wolnym od nauki czasie pomocą bezdomnym zwierzętom. Ich działania skupiają się przede wszystkim na odwiedzaniu schroniska dla zwierząt, wyprowadzaniu ich na spacery, a także ocieplaniu bud  i organizowaniu zbiórek  karmy i koców.

Nasza młodzież jest bardzo mocno zaangażowana w pomaganie bezdomnym zwierzętom. Postanowiła więc wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenia i  przygotować plan działania mający na celu pomoc czworonogom. Szczególnie mocno na sercu leży im los bezpańskich zwierząt, niskiej świadomości społecznej dotyczącej dbania o braci mniejszych i nie zdawania sobie sprawy z tego, że zwierzęta to nie maskotki. Nasi uczniowie chcą uświadamiać ludzi, że biorąc jakiekolwiek zwierzę - człowiek musi wziąć na siebie odpowiedzialność za jego los i nie tylko nie może, ale przede wszystkim nie ma prawa go  krzywdzić. - wyjaśnia Joanna Gottowt, opiekun młodzieży biorącej udział w projekcie.

Projekt, w którym bierze udział pleszewskie Centrum wpisuje się w cele Europejskiego Korpusu Solidarności. Jednym z nich jest fakt, że uczestniczy w nim  młodzież z  Ochotniczych Hufców Pracy, czyli jednostki, która pod swoje skrzydła bierze m.in. osoby mające kłopoty  z nauką, problemy finansowe czy problemy wychowawcze. Nie bez znaczenia jest też to, że podopieczni jednostki  na co dzień zamieszkują  w małych wsiach i miasteczkach, co powoduje tzw. przeszkody geograficzne. Często  są oni bowiem  pozbawieni możliwości korzystania z instytucji wspierających, które działają w większych miejscowościach.

Projekt podzielono na trzy etapy. Przygotowana zostanie też prezentacja  na temat jego celów i działań. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu na logo projektu. Zaplanowana jest też  organizacja cyklu spotkań  edukacyjno-informacyjnych ,warsztatów stolarskich  i kucharskich dla uczniów  z lokalnych szkół podstawowych oraz seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Odbędą się również wykłady na temat praw zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli klatkowej. - wylicza

Nie zabraknie też spotkania z behawiorystą zwierząt i trenerem oraz psem od dogoterapii. W ramach projektu zaplanowano też "Spacer na 6 nóg", a do udziału zostaną zaproszeni mieszkańcy Pleszewa i okolic. Chodzi o to, aby pleszewianie zaangażowali się w wyprowadzanie bezdomnych zwierząt ze schroniska  na spacery, a przy okazji może i znajdą się tacy, którzy chcieliby zaadoptować  psa czy kota. 

CPle15-01
CPle15-01
CPle15-02
CPle15-02
CPle15-03
CPle15-03
CPle15-04
CPle15-04

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.