• Kontrast strony

Jak żyć z kimś, z kim nie koniecznie się zgadzamy? Na to pytanie podczas zajęć próbowali odpowiedzieć uczestnicy HP 1-6 w Jeleniej Górze.


Rozpoczęliśmy od teorii i materiałów wideo. Po dokonaniu analizy stwierdziliśmy że różnimy się miedzy sobą na wiele sposobów i dokonujemy oceny tej inności. Mamy różne fryzury, kolor włosów, sposób ubierania czy zachowania. Nasza różnorodność wywodzi się z historii, tradycji, poglądów, jak i tego co wynosimy ze swoich rodzin w formie rozumienia i widzenia świata. Nasze ,,inności’ powinny być źródłem naszego bogactwa, wymiany myśli i sposobów postrzegania w każdym kontekście życia. Postawy pozbawione wrogości wobec innych budują więzi społeczne, zrozumienie, dobrą współpracę i spoistość tak wspólnot regionalnych, jak i całych narodów. W powszechnej opinii tolerancja utożsamiana jest z akceptacją, co prowadzi do szeregu nieporozumień. Nie akceptuję czyjegoś zachowania, więc nie jestem tolerancyjny? Nie. Nadal możesz być lub jesteś, bo to dwa różne pojęcia. Tolerancja pochodzi od łacińskiego słowa „tolerantia”, które oznacza znosić lub tolerować. Tolerancja nie oznacza jednak przymusu. Tolerancja jest wartością, która pozwala osiągnąć otwartość na drugiego człowieka, zrozumieć i docenić jego stanowisko, nie myśląc o nim jako o zagrożeniu dla siebie. Jest nierozerwalnie związana z empatią, wczuwaniem się w sytuacje innych i zrozumieniem postępowania osób trzecich. Jednak tolerancja nie oznacza akceptowania wszystkiego, ponieważ są myśli, postawy i zachowania, które wywołują szkodliwe skutki dla człowieka, a więc nie wszystko musi być tolerowane a dokładniej akceptowane.

Podczas warsztatów uczestnicy wypracowali parę rad, które pozwolą lepiej żyć z ,,innymi’’. Słuchaj argumentów, bądź otwarty na opinie inne niż własne. Wykaż cierpliwość i ciekawość na nowe i nieznane dla Ciebie sprawy. Nie narzucaj innym swoich poglądów. Pracuj nad empatią i rozumieniem innych ludzi. Pytaj, wykaż zainteresowanie, poznaj nieznany Ci świat drugiego człowieka. Gdzie kończy się tolerancja? Dokładnie w miejscu gdzie zaczyna się prześladowanie lub przemoc.

Tekst i zdjęcia: Lucjan Danielewicz, komendant HP 1-6 w Jeleniej Górze

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.