pdptr

dkba1

W 11-19 Hufcu Pracy w Słupsku stale realizowane są programy wojewódzkie oraz autorskie. Jednym z programów edukacyjno-profilaktycznych w bieżącym kwartale jest „Zachowania depresyjne, destrukcyjne”.

Głównym celem programu jest nabycie umiejętności młodzieży do samodzielnego radzenia sobie ze stresem oraz porażkami życiowymi. Treści nawiązują także do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Od dłuższego czasu młodzi ludzie odbywają naukę w systemie zdalnym, nie przebywają w środowisku szkolnym, w którym na co dzień mieli bezpośredni kontakt z rówieśnikami i nauczycielami. Obycie z nową sytuacją wiązało się z wahaniami nastroju i radzeniem sobie w zupełnie nowej rzeczywistości.

W ostatnim czasie omawiano z uczestnikami temat dotyczący zachowań destrukcyjnych i depresyjnych. Wychowawca wymienił działania, które powielane czy praktykowane przez człowieka mogą oddziaływać destabilizująco: rozpamiętywanie, kłamstwo, malkontenctwo. Uczestnicy dowiedzieli się, że długotrwały stres oraz zbytnia emocjonalność, także należą do czynników zachowania destrukcyjnego. Przedyskutowano z młodzieżą o fizycznych doznaniach i depresyjnym zachowaniu się chorej osoby. Przedstawiono wskazówki do samodzielnego radzenia sobie z porażkami życiowymi, oraz propozycje zachowania się w trakcie walki z chorobą. Zwrócono uwagę na korzyść systematycznego dbania o swoje zdrowie i dobrego samopoczucia oraz proszenia o pomoc w trudnych sytuacjach.

11-19 Hufiec Pracy omawia program edukacyjno-profilaktyczny.
11-19 Hufiec Pracy omawia program edukacyjno-profilaktyczny.
 
Autor tekstu: Anna Mularczyk
Autor zdjęć: Anna Mularczyk

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.