Grupa dziesięciu uczestników z Hufca Pracy w Legnicy oraz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach kształcąca się w zawodzie kucharza rozpoczęła praktyki zawodowe w Portugalii w ramach projektu "zGotuj sobie przyszłość" realizowanego przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP.

Głównym celem projektu jest zwiększenie umiejętności zawodowych oraz społeczno-kulturowych przez uczestników OHP poprzez odbycie dwutygodniowych praktyk zagranicznych w zawodzie kucharza. Realizując ten cel uatrakcyjnia i unowocześnia się ofertę edukacyjną kierowaną do młodzieży. Umożliwienie wyjazdu za granicę po to, aby zdobywać doświadczenie zawodowe stanowi ważny krok na drodze do świadomości, iż taka forma nauki jest dostępna nie tylko dla najlepszych uczniów w szkole, lecz również dla uczniów z problemami, którzy mogą dzięki możliwościom stworzonym przez OHP uczyć się zawodu poza granicami kraju. Taki wyjazd uczy także otwartości na nowe kultury, samodzielności oraz wiary w swoje możliwości. Młodzi kucharze przez następne kilka dni będą poznawać nowe smaki i zwyczaje kuchni południowej. Będą uczyć się od najlepszych kucharzy w Faro, niektórzy nawet posiadają gwiazdkę Michelin.

Projekt zorganizowany jest w ramach „Międzynarodowej mobilności edukacyjnej uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

1280px Erasmus Logo.jpg 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.