W podkarpackich jednostkach OHP uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia - YEI” realizują kolejne formy wsparcia.
W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży i Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Rzeszowie zakończyły się zajęcia z zakresu zapobiegania depresji. Były one skoncentrowane na uświadomieniu młodym ludziom, jak poważną chorobą jest depresja, która dotyka w dzisiejszych czasach wiele osób, również młodzież. Omówiono jej objawy oraz skutki, jak również ćwiczono techniki asertywnego reagowania w sytuacjach trudnych. Młodzi ludzie poznali również znaczenie pojęć, jak: przygnębienie, smutek, lęk i strach.
Z indywidualnego i grupowego wsparcia psychologicznego oraz warsztatów z zakresu zapobiegania depresji skorzystali uczestnicy projektu z Młodzieżowego Centrum Kariery w Brzozowie. Spotkania z psychologiem miały na celu wzmocnienie kompetencji społecznych, poznanie sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych, w tym radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Rozmawiano też o depresji - jej przyczynach, skutkach i sposobach diagnozowania. W szczególności skupiono się na działaniach prewencyjnych, czyli na analizie sposobów zapobiegania depresji, która jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku.
Warsztaty przygotowujące do usamodzielnienia się - to kolejny etap projektu zrealizowany w Młodzieżowym Centrum Kariery w Dębicy. Uczestnicy nabyli umiejętności planowania i gospodarowania własnym budżetem, zapoznali się z metodami redukcji wydatków oraz sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach finansowych. Ponadto przedstawiono zakres działań instytucji, z którymi obywatele mają najczęstszy kontakt. Wśród omawianych zagadnień znalazły się też te dotyczące prawa pracy, przepisów podatkowych oraz zakładania własnej działalności gospodarczej.
Do udziału w stażach przygotowują się już uczestnicy projektu z Mielca, którzy spotkali się z pośrednikiem pracy. Młodzieży zostały przedstawione procesy, jakie zachodzą na lokalnym rynku pracy, między innymi na podstawie analizy „Barometru zawodów na 2018 rok”. Uczestnicy zapoznali się również z portalami internetowymi instytucji rynku pracy czy informującymi o zmianach w prawie pracy.
Pośrednik pracy przekazał młodym ludziom regulamin stażu zawodowego, który został omówiony pod kątem praw i obowiązków stażysty oraz pracodawcy. Szczególną uwagę zwrócono na proces przyjmowania nowego pracownika do pracy, obowiązkowe badania lekarskie i szkolenie BHP.